Horní Lideč
oficiální stránky obce

Od založení folklórního souboru v Horní Lidči uběhlo patnáct let

07.11.2018

Kořeny folklórního souboru sahají až do roku 1976, kdy učitelé ZŠ v Horní Lidči Něhoslav Ryl a Vlasta Plšková, založili národopisný soubor Valášek. V době, jež zrovna nepřála národní hrdosti, se snažili o zachování lásky dětí k rodnému kraji a udržování lidových tradic, řemesel, zpěvu a tance.

 

Současný Valášek na jejich činnost navázal v roce 2003 prostřednictvím dvou mladých maminek, tenkrát na mateřské dovolené, Sylvie Matůšové a Vlaďky Bistré. „ Když byly naše děti ve věku, kdy bylo vhodné zapojit je do nějaké činnosti, chtěly jsme, aby to byl právě folklór. Udržovat tradic je důležité jak pro nás, tak pro naše děti, zvláště tady na Valašsku, kde máme tolik krásných lidových zvyků. A když u nás v té době žádný dostupný soubor nebyl, rozhodly jsme se navázat na původní Valášek  a v této tradici pokračovat", vzpomíná Sylvie Matůšová.

Začínaly jsme s několika málo dětmi, nevelkými zkušenostmi, bez zkušebny aj bez cimbálovky. O to větší však byla naše radost z každého setkání a z každého drobného pokroku dětí", připojuje umělecká vedoucí Vlaďka Bistrá. V současné době má FS okolo šedesáti členů, tanečníků a tanečnic. Jsou rozděleni do čtyř skupin podle věku a zkušeností. Repertoár každé z nich je velmi pestrý. Objevují se v něm valašská říkadla a popěvky, hry a halekačky, lidové zvyky a tematická pásma.

Oslava 15. výročí proběhla sobotní podvečer, (3. listopadu), v KD Lidečko a byla opravdu velkolepá. „Chtěli jsme, aby si tento večer všichni užili, nejenom rodiče, ale především děti, pro které byl kromě večeře připraven zábavný program a dárečky na památku" uvedla Sylvie Matůšová.

Během vystoupení předvedli lidčanští Valášci, že se opravdu nemají za co stydět. S jistotou a radostí představili několik folklórních pásem od jarmarku, mlynářského, ogarských her a odzemků až po složitější figurální tance a točenou. „Je až neskutečné, jak sa ti naši Valášci vytančili", dojatě komentovala vystoupení maminka jednoho z členů. Folklórní vystoupení dětí hudebně doprovodila CM Lidčan, která s nimi spolupracuje více než deset let, a CM Kaňůr.

Na děcka jsem opravdu hrdá. Dlouho a tvrdě jsme se na tento večer připravovaly. Vydaly ze sebe to nejlepší a navíc bylo vidět, že si to užívají", pochvaluje si Vlaďka Bistrá.

Ze spokojených tváří hostů bylo patrné, že se celý večer opravdu vydařil. K dobré atmosféře přispěla půvabná výzdoba i bohaté občerstvení, přátelská setkání i zvuk neutichající zvuk cimbálu.

Tímto výročím naše působení nekončí. Vstupujeme do další etapy, plni plánů a energie. Tímto bych chtěla především poděkovat starostovi obce Horní Lideč Josefu Tkadlecovi za podporu a za to, že nám věří, bez jejich podpory bychom zde nestáli. Stejně velký dík patří dětem a jejich rodičům, bez jejichž pomoci a zápalu by nebylo co slavit, ale ani komu předávat překrásné bohatství z nekonečné studnice lidového umění", uzavírá Sylvie Matůšová.

Video k patnáctému výročí ZDE.

Fotogalerie slavnostního večera ZDE.

 
FS Valášek Horní Lideč
FS Valášek Horní Lideč
 
 
 
© 2015 NOWONET media, s.r.o.

 

 
 

Kontakty na obecní   úřad

Mons. Jan Machač