Horní Lideč
oficiální stránky obce

Myslivci uspořádali odborné přednášky

28.02.2019

Odborné semináře a přednášky o myslivosti přilákaly do Horní Lidče laiky i odbornou veřejnost

 

Ve čtvrtek, 21. února, uspořádal myslivecký spolek Horní Lideč ve spolupráci s Obcí Horní Lideč přednášku pro místní ZŠ. Na hasičskou zbrojnici dorazilo téměř sto žáků. První část přednášky měl na starosti Mgr. Michal Bojda, aktivní člen Hnutí Duha, který je vedoucím školních osvětových programů o velkých šelmách a koordinátorem Vlčích hlídek v Javorníkách. Terénnímu výzkumu a ochraně velkých šelem se věnuje od roku 2005. Své zkušenosti a informace o monitoringu šelem, především vlka a rysa, doplnil zajímavými videozáznamy těchto vzácných zvířat.

Robert Hlavica, fotograf, lesník a podnikatel zaujal především svými jedinečnými fotografiemi medvědů, které fotil nejen u nás a na Slovensku, ale také na Aljašce. Zachytit tuto chráněnou a zároveň obávanou šelmu vyžaduje nejenom zkušenosti, ale především čas, trpělivost a také štěstí. Z jeho poutavého vyprávění by člověk mohl nabýt dojmu, že vyfotit medvěda není až tak těžké. „ Před medvědy by měl však mít člověk pořád respekt. Nezapomínat, že to není plyšový medvídek. Je to šelma se vším všudy. Ale určitě se s nimi dá vyjít, nechtějí vás hned zabít a sežrat. Kdyby totiž opravdu chtěli, nikdo v jejich blízkosti by nepřežil", dodal na závěr Petr Hlavica, jehož fotografie získaly mnohá ocenění.

Hned další den, v pátek 22.února, proběhl na stejném místě v Odborný myslivecký seminář. Tato vzdělávací akce přilákala pozornost přibližně 150 myslivců ze Vsetínska, Zlínska i vzdálenějšího okolí. Hlavní přednášku měl Ing. Petr Ziegrosser, tématem byla Černá zvěř a její aktuální problematika. Po krátké přestávce následovala komentovaná diskuse se slovenským hostem Branislavem Porubčanským na téma Dosledy spárkaté zvěře a vedení barvářů v lovecké praxi. Blok přednášek pak uzavřel Jiří Zicha příspěvkem o údržbě a péči o lovecké zbraně, a to především zbraně vyrobené v České zbrojovce.

Obě akce hodnotím velmi kladně nejen já, pozitivní reakce mám od spousty lidí, kteří se seminářů zúčastnili. Potkali se tady myslivci, měli možnost vyměnit si názory v oboru, dozvěděli se nové informace. Myslím, že jsme se výborně trefili i do aktuálních témat. Chtěl bych poděkovat za spolupráci a podporu Lesům ČR, s. p., Obci Horní Lideč, především pak místnímu SDH, díky nimž byla organizace akcí perfektní", uzavírá organizátor akcí a člen mysliveckého spolku Horní Lideč Stanislav Martínek.

Podobný seminář proběhl ve školící místnosti hasičského centra v Horní Lidči již před dvěma lety a byl taktéž podpořen velkou účastí.

 

 
Stanislav Martínek
Autor fotografie: Robert Hlavica
Přednášku vyslechlo téměř sto žáků ZŠ Horní Lideč
Odborný seminář přilákal na stopadesát myslivců
Michal Bojda a Robert Hlavica
Ing. Petr Ziegrosser
Robert Hlavica a jeho zážitky při focení medvědů
 
 
 
© 2015 NOWONET media, s.r.o.

 

 
 

Kontakty na obecní   úřad

Mons. Jan Machač