Horní Lideč
oficiální stránky obce

Volební místnosti se otevřou v pátek ve čtrnáct hodin

20.10.2017

Voliči v Česku dnes (20. 10.) odpoledne začnou rozhodovat o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda

 

 

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky budou probíhat v pátek a sobotu - 20. - 21. října 2017.  Volební místnosti se otevřou dnes ve 14,00 hodin na téměř 15 000 místech země, ve 22,00 se uzavřou. Po noční přestávce budou přístupné ještě v sobotu od 08,00-14,00 hodin. Poté už by se měly začít objevovat první průběžné výsledky. V obci Horní Lideč se volební místnost nachází v obřadní síni Obecního úřadu.

Hlasovací lístky dostalo více než osm milionů voličů do poštovních schránek. Kdo je neobdržel, může si je vyzvednout ve volební místnosti, kam patří podle místa bydliště, nebo mimo domovskou obec od volebních komisařů tam, kam přijde hlasovat s voličským průkazem. Volit mohou občané starší osmnácti let.  Lidé si musí vzít občanský průkaz nebo cestovní pas kvůli ověření totožnosti.

Na hlasovacím lístku vybrané strany či hnutí mohou lidé dát nejvýše čtyřem konkrétním kandidátům takzvané přednostní hlasy tím, že zakroužkují pořadové číslo před jejich jménem. Kdyby volič zakroužkoval více kandidátů, volební komisaři by jeho preferenční hlasy museli ignorovat. Hlas pro stranu by ale zůstal platný.

Volby jsou v demokratických zemích procesem, při kterém si občané hlasováním vybírají, jaké osoby nebo politické strany budou v čele státu. O vítězi voleb rozhodne většina hlasů, v případě parlamentních voleb zemi vládne ta politická strana, či strany, které vytvoří koalici s nadpoloviční většinou. Vládnoucí strany pak mohou rozhodovat o věcech veřejných, které se dotýkají života obyvatel.

Názor národa reflektují vítězové voleb jen v případě, jedná-li se o demokratické volby. V Československu byly od roku 1948 volby spíše jen formální záležitostí bez možnosti zvolení jiné alternativy. První demokratické volby do Poslanecké sněmovny se uskutečnily až 8. a 9. června 1990 a od té doby se až na výjimky konají pravidelně každé čtyři roky.

 

 
 
 
 
© 2015 NOWONET media, s.r.o.

 

 
 

Kontakty na obecní   úřad

Mons. Jan Machač