Horní Lideč
oficiální stránky obce

Valášci si připomněli tradice našich předků

12.12.2017

Už po druhé se vedoucí dětského folklórního souboru Valášek z Horní Lidče rozhodli zakončit taneční sezónu stylově. A jak jinak, než pěkně Valašsky. Uspořádali pro děti z FS příjemné předvánoční odpoledne v dřevěné chaloupce na Kosence ve Valašských Kloboukách.

 

Malí Valášci nastrojení v krojích se sešli v pátek ( 8. 12 2017) uvnitř valašské izby, kde už to vonělo po Vánocích. Děti se dověděly, jak naši předci prožívali čas adventu a Vánoce. Vařilo se, peklo a také ochutnávalo. Nechyběla pravá valašská kyselice, sladká krupice s medem a skořicí, zemáky na loupačku, křížaly, švestky, povidla a jiné pochutiny. Valášci si s napětí poslechli strašidelné příběhy a pohádky, zatím co se ohřívali na peci. Někteří zkusili nazdobit stromeček, jiní loupali ořechy. Každopádně všichni se dobře bavili, chalupa byla plná radosti a dětského smíchu. A na závěr, k radosti a překvapení všech, přišel Mikuláš a andělem, a děti odcházeli nejen plné zážitků, ale i s dárečkem.  

Snažíme se s dětmi nejenom tančit a zpívat, trénovat, ale také jim přiblížit život lidí žijících tady. Valaši byli chudí, žilo se zde těžko, přesto tu jsou lidé srdeční a štědří. Dokázali si vážit toho, co mají. Dnes je to už jiné a právě proto chceme, aby i v našich dětech zůstaly tradice živé" uzavírá umělecká vedoucí FS Valášek Vlaďka Bistrá.

Fotogalerie ZDE

 
Ochutnali nejrůznější tradiční pokrmy
Na peci poslouchali pohádky
Valášci z Horní Lidče si připomněli tradice předků
Připomněli si lidové zvyky a obyčeje
 
 
 
© 2015 NOWONET media, s.r.o.

 

 
 

Kontakty na obecní   úřad

Mons. Jan Machač