Horní Lideč
oficiální stránky obce

Pulčínské ledopády lákají turisty

26.02.2018

Barevné ledopády opět zdobí přírodní rezervaci Pulčín - Hradisko

 

 

Pulčínské skály jsou největším moravským skalním labyrintem, který se nachází v nadmořské výšce 600 až 750m n.m. Vytváří pískovcové skalní město, svého druhu největší v moravských Karpatech. Oblast byla v roce 1989 vyhlášena národní přírodní rezervací.

Pulčinské skály jsou cílem turistů po celý rok. Velkou atraktivitou se v zimních měsících stávají několikametrové ledové rampouchy jedinečné svým zbarvením. To způsobuje mikroskopická řasa žijící v ledu a sněhu. Sněžné řasy byly pozorovány poprvé v roce 1947 ve Vysokých Tatrách. Ledopády se vytváří pouze za příznivých mrazivých podmínek počátkem nového roku, během několika týdnů svůj objem několikanásobně zvětší a svého maxima dosahují na přelomu února a března.

Ledopády leží v Národní přírodní rezervaci Pulčín-Hradisko, kde se mimo vyznačené cesty nesmí chodit. Ovšem právě pro přístup k ledopádům existuje výjimka. K ledopádům vedou žluté cedulky se šipkami připevněné na stromech, které začínají u pulčínského infocentra. Trasa k nim je dlouhá 2,5km a vstup je zdarma. Obdivovat je můžete až do 15. března.

Fotografie: Luděk Matocha

Fotogalerie ZDE

 

 
Ledopády se nachází v kaňonu Ancona
Ledopády zbarvuje řasa žijící v ledu
Pulčínské ledopády jsou velkým lákadlem pro turisty
 
 
 
© 2015 NOWONET media, s.r.o.

 

 
 

Kontakty na obecní   úřad

Mons. Jan Machač