Horní Lideč
oficiální stránky obce

Oslavy 80. výročí otevření železniční tratě HORNÍ LIDEČ-PÚCHOV

24.08.2017

Již osmdesát let jezdí vlaky po „Štefánikově železnici"

 

 

Toto významné výročí si obyvatelé Púchovské doliny připomenou v neděli 3. září 2017.

  Parní vlak vyjede z Púchova o půl desáté dopoledne. Samotnému odjezdu bude předcházet slavnostní zahájení a kulturní program na vlakovém nádraží v Púchově. Historický vlak bude postupně zastavovat na železničních stanicích Dohňany, Záriečie, Lúky, Lysá pod Makytou a Střelná, kde mohou přistupovat cestující. Do konečné stanice - Horní Lidče- dorazí vlak přibližně v jednu hodinu odpoledne. Všichni pasažéři se pak slavnostním průvodem odeberou do Sportovního areálu v Horní Lidči, kde je čeká bohatý kulturní program a občerstvení. Předpokládaný odjezd parního vlaku zpět do stanice Púchov je o půl čtvrté. Lístek na cestu vlakem je možné zakoupit v Informačním centru v Horní Lidči za třicet korun českých.

  Slavnostní zahájení dopravy na trati Púchov-Horní Lideč proběhlo 2. května 1937 a bylo zřejmé, že tato železnice je dílem nejenom technického, ale také hospodářského, sociálního a státně politického významu. Horní Lideč se stala významným železničním uzlem, kde ke stávající železniční trati Vsetín-Horní Lideč-Bylnice vzniklo spojení směrem na Slovensko.

  S výstavbou železnice gen. M. R. Štefánika bylo započato v druhé polovině roku 1935 a stavba trvala rok a půl. Nová železnice v délce 28,5 kilometru vede územím, které kladlo pracím velké překážky. Např. v obci Střelná musel být proražen tři sta metrů dlouhý tunel, před Púchovem byl postaven mohutný viadukt a mnoho dalších mostů, podjezdů a nadjezdů. Podstatná byla také skutečnost, že stavba poskytla obživu velkému množství pracovníků. Železniční trať Horní Lideč-Púchov se tak stala vyvrcholením mnohaletého úsilí o spojení Moravy a Slovenska.

 

 
Historický lístek je možné zakoupit v IC Horní Lideč
Pozvánka
Kulturní program v Horní Lidči
 
 
 
© 2015 NOWONET media, s.r.o.

 

 
 

Kontakty na obecní   úřad

Mons. Jan Machač